BUDYNEK JUBILEUSZOWY UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO

typ: użyteczności publicznej

realizacja: 2022

lokalizacja: Kraków, PL

status: koncepcja - projekt konkursowy we współpracy z ENTROPIC (wyróżnienie honorowe)

powierzchnia: 7500 mkw


IDEA
Budynek miękko wpisuje się w proporcje istniejącej tkanki miejskiej łącząc dwie skale - uniwersytetu i miasta. Od strony północnej sąsiaduje z niskimi magazynami, rosnąc kaskadowo aż do wysokości budynków uniwersyteckich od strony południowej. Każdy kolejny stopień stanowi odrębny ogród, krajobraz nauki, interakcji i dzielenia się pomysłami. Podobnie we wnętrzu budynku, gdzie przecinające budynek atria otwierają osie widokowe, łączą i wspierają interaktywność między różnymi grupami studentów. Działanie to pozwala na zmianę sposobu uczenia zachęcając do nieformalnej, wychodzącej poza schematy, wymiany pomysłów. Projektowane przez nas kaskadowe tarasy i atria stają się społecznym inkubatorem nauki. Cały budynek można przejść dookoła, wspinając się wewnętrznymi, otwartymi atriami ku górze, aż do ogrodu zimowego, następnie łagodnie schodząc schodami zewnętrznymi po zachodniej części budynku aż do poziomu terenu.

EMOCJE
Bryła budynku, układ rzutów oraz kompozycja elewacji pozwala doświadczyć zarówno dużych otwartych przestrzeni jak i zakamarków z dala od zgiełku kampusu. Obiekt jest w założeniu budynkiem otwartym, pozbawionym sztucznych barier. Ma przekazywać filozofię wspólnoty uniwersyteckiej i celebrować naukę. Główny hol przechodzi płynnie w przecinające wszystkie kondygnacje, otwarte atria, które z jednej strony prowadzą szerokimi schodami/siedziskami w dół do foyer głównej auli, z drugiej prowadzą w górę aż do ogrodu zimowego na samym szczycie, oferując na każdej kondygnacji zróżnicowane miejsca do spotkań i nauki. Cała ta przestrzeń łączy wszystkie funkcje budynku i pozwala budować wspólnotę wokół wartości reprezentowanych przez UEK.

FUNKCJA
Program budynku ułożony jest zgodnie z przepływem ludzi i wielkością/pojemnością sal. Na niższych kondygnacjach znajdują się największe pomieszczenia generujące ruch i hałas. Im wyższa kondygnacja tym większe rozdrobnienie na mniejsze sale wykładowe, po administrację na najwyższych kondygnacjach złożoną z niewielkich pokoi biurowych. Większość sal może być łączona lub dzielona działowymi ścianami akustycznymi, co zapewnia elastyczność budynku i umożliwia łatwe zmiany w jego strukturze w zależności od potrzeb chwili.

UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK UEK