BUDYNEK PRZEDSZKOLA ORAZ ZAGOSPODAROWANIE TERENU

typ: użyteczności publicznej

realizacja: 2020

lokalizacja: Michałowice, PL

status: koncepcja - projekt konkursowy we współpracy z ENTROPIC

powierzchnia: 1600 mkw


BUDYNEK
Kształt i forma budynku jest wypadkową współczesnych wymagań dla obiektów przedszkolnych, lokalną architekturą, założeń programowych organizatora jak i restrykcyjnych zapisów planu miejscowego, który znacząco obcina powierzchnię zabudowy jak i jego wysokość do dwóch kondygnacji. Z logistycznego punktu widzenia oraz starając się zapewnić swobodne i nieskrępowane użytkowanie budynku, istotne jest ograniczenie poruszania się dzieci do jednej kondygnacji. Maksymalna powierzchnia zabudowy nie pozwala jednak osiągnąć tego celu. Usytuowanie poszczególnych funkcji obiektu wzdłuż rampy, o nieznacznym stopniu nachylenia, umożliwia pogodzenie dwóch sprzecznych zapisów. Dzieci mają czytelny i łatwy dostęp do całości projektowanego obiektu i przylegającego ogrodu, bez konieczności korzystania ze schodów.
Budynek został nakryty dachem dwuspadowym, progresywnie zwiększającym swoją wysokość. Ten zabieg pozwala na stworzenie urozmaiconej przestrzeni pomiędzy salami dydaktycznymi. Obiekt rośnie wraz z rozwojem dzieci, umożliwiając elastyczne kształtowanie przestrzeni (np. dobudowę antresoli w wyższych salach). Każdego roku dzieci doświadczają odmiennej przestrzeni, mają dostęp do innego otoczenia (inne oświetlenie, inne widoki na zewnątrz). Konstrukcja dachu stanowi nawiązanie do regionalnej architektury ukazanej we współczesnej interpretacji nadającej budynkowi dynamizmu.

ZAGOSPODAROWANIE TERENU
Część ogrodowa została podzielona na strefy:
- wejściową - miejsce spotkań dzieci i rodziców - niewielki plac w strefie wejścia do budynku połączony z hallem wejściowym. W obrębie tym znajdują się elementy małej architektury - ławki, stojaki na rowery. Jest to miejsce gdzie rodzice mogą usiąść i poczekać na odbiór dzieci lub spotkać się z innymi rodzicami/nauczycielami;
- doświadczania świata - z ogrodem sensorycznym, ogrodem z instrumentami muzycznymi, amfiteatrem, w którym odbywać się mogą zajęcia na świeżym powietrzu, a także miejscem, w którym możliwa będzie uprawa roślin oraz obserwacja roślin i niewielkich zwierząt (ptaki, motyle, biedronki, pszczoły itd.)
- rozwoju ruchowego - tory przeszkód i elementy do ćwiczeń; wszystkie elementy ingerują w zielen w minimalnym stopniu i wykorzystują potencjał działki do łączenia zabawy z naturą. Kluczowym elementem jest “artefakt” zagubiony w zieleni, który będąc bliżej nieokreślonym obiektem umożliwia dzieciom zdefiniowanie zabawy poprzez ich własną kreatywność.

Michalowice Michalowice Michalowice Michalowice Michalowice Michalowice Michalowice Michalowice Michalowice Michalowice Michalowice