SZKLARSKA PORĘBA

typ: wielorodzinny

realizacja: 2017-2018

lokalizacja: Szklarska Poręba, PL

status: projekt budowlany

powierzchnia: 4590 mkw


Budynek apart-hotelu zlokalizowany w Szklarskiej Porębie.

Budynki z apartamentami zostały zaprojektowane na pustej działce na samym początku urokliwego centrum Szklarskiej Poręby. Pięć budynków, kształtem nawiązujących do kryształów górskich spotykanych w tym rejonie, wyrasta z działki o bardzo dużym spadku tworząc grę światła, płaszczyzn budynków i zieleni wyłaniających się pomiędzy zabudową.

Zlecenie od inwestora polegało na wybudowaniu 90 mieszkań w formie domów apartamentowych w taki sposób, by otoczenie budynków pozostało zielone – założeniem inwestora było, by zagospodarowanie dookoła budynków płynnie przechodziło w łąki sąsiadujące z inwestycją. Dlatego też cały kompleks został zaprojektowany na płycie garażu podziemnego, który wspina się po skalistym podłożu wraz ze zmianą poziomu terenu. Dach garażu stanowi powierzchnia biologicznie czynna uzupełniona urządzenia rekreacyjnymi. Pomiędzy budynkami zachodzą dynamiczne i ekscytujące relacje przestrzenne, wzmacniane przez wznoszące się ukształtowanie terenu. Łąka na dachu garażu to półprywatna otwarta przestrzeń pomiędzy domami, przeznaczona na różne działania i wydarzenia. Znajduje się tu zewnętrzny grill z miejscami do siedzenia, plac zabaw dla dzieci, a przestrzeń przed apartamentami podwaja się jako tarasy dla poszczególnych apartamentów.

Inwestycja posiada dwa garaże podziemne na różnych poziomach. Wzajemny parter jest dostępny przez wnętrze wszystkich apartamentów. Do apart-hotelu wchodzi się przez lobby recepcyjne. Zimowe wejście prowadzi do pomieszczenia na narty, w którym każdy właściciel apartamentu ma swój własny box na narty. We wspólnym parterze znajdują się różne usługi dla zakwaterowanych: pokój gier dla dorosłych z symulatorem golfa 3D, pokój gier dla nastolatków, pokój gier dla dzieci, winiarnia z chłodzonym winem, w której klienci mają swoje osobiste skrzynki na wino, lobby z kominkiem i restauracja specjalizująca się w grillowanych mięsach. Przestrzenie komercyjne obejmują supermarket z jego zapleczem, aptekę w stylu "sklep w sklepie", połączoną z supermarketem, sklep z artykułami sportowymi oraz serwis narciarski i rowerowy.

Wieże apartamentowe są zorganizowane wokół pięciu centralni zaprojektowanych wind i klatek schodowych. Wejście do apartamentów prowadzi przez wspólny hol przed windą. Organizacja mieszkań w pięciu wieżach wyeliminowała długie korytarze mieszkalne, które wspomagają relacje sąsiedzkie na poszczególnych piętrach.

Szklarska Poręba Szklarska Poręba Szklarska Poręba Szklarska Poręba Szklarska Poręba Szklarska Poręba