OŚRODEK WYPOCZYNKOWY - NARUSA LEŚNA PRZYSTAŃ

typ: wielofunkcyjny

realizacja: 2019

lokalizacja: Frombork, PL

status: realizacja

powierzchnia: kompleks 3,5 ha


Obiekt położony jest na ponad 3,5 ha działce, w sercu 100-letniego lasu. Domki otoczone są pięknymi, starymi drzewami. Najbliższa miejscowość oddalona jest o 1 km. Na terenie obiektu wyznaczone są ścieżki spacerowe, którymi można dostać się do najważniejszych punktów obiektu. Do Fromborka prowadzi ścieżka leśna przez Leśny Park Edukacyjny, a następnie szlak nieczynnej Kolei Nadzalewowej, która zaczyna się tuż obok ośrodka.

Chcieliśmy stworzyć miejsce, które wtopi się w przyrodę i będzie składową leśnego ekosystemu. Zależało nam na tym, by nie niszczyć zastanej bioróżnorodności i naturalnych walorów działki. Już na etapie koncepcyjnym staraliśmy się o certyfikację LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), co wiązało się z koniecznością spełniania wielu, często regorystycznych, norm. Obiekt pozytywnie przeszedł ocenę i z dumą zasilił wciąż nieliczne grono certyfikowanych obiektów hotelowych w Polsce. Najważniejsze aspekty eko-obiektu to:

lokalizacja każdego z domków - powstawały w miejscu starych budynków lub tam, gdzie nie rosły drzewa. Budując ośrodek, wycięliśmy wyłącznie drzewa martwe, które w przyszłości mogłyby stanowić zagrożenie.

nowo wprowadzona roślinność obejmuje tylko gatunki naturalnie występujące w tym regionie, w ekosystemach leśnych: paprocie, wrzosy i naturalnie występujące w okolicznych lasach rośliny jadalne. Ponadto postawiliśmy na gatunki nie wymagające pielęgnacji, nawożenia, nawadniania, dzięki czemu oszczędzamy wodę, energię i czas.

zagospodarowaliśmy wodę deszczową oraz tzw. “wodę szarą” - kierujemy ją do zasilenia pompy ciepła oraz do toalet.

chcemy zadbać również o bezpieczeństwo skrzydlatych mieszkańcach lasu, dlatego zabezpieczamy szklane powierzchnie domków i apartamentowaca przed kolizjami ptaków.

oświetlenie przy ścieżkach na terenie całego obiektu wybraliśmy zgodnie z wymogami LEED - światło o ciepłej barwie skierowane jest w dół. Odpowiednia barwa i rodzaj zastosowanych opraw pozwoliły delikatnie zaznaczyć przebieg ścieżek, a jednocześnie nie zakłócać naturalnego cyklu dobowego organizmów żywych.

frombork frombork frombork frombork frombork frombork frombork frombork frombork frombork frombork frombork