GERTRUDY

typ: wielorodzinny

realizacja: 2018

lokalizacja: Kraków, PL

status: koncepcja

powierzchnia: 2860 mkw


Projekt modernizacji i nadbudowy kamienicy zlokalizowanej w samym sercu Krakowa. Dwukondygnacyjna podstawa budynku pochodzi z 1889 roku i stanowi przykład taniej zabudowy czynszowej z tamtego okresu. Od wielu lat budynek nie był remontowany, jednak jego wartość historyczna dzisiaj jest duża. Stanowi część historycznej pierzei i dlatego naszym celem było zachowanie tego budynku i wpisanie w jego mury nowej funkcji.

Założeniem projektowym było podkreślenie kontrastu nowej nadbudowy z częścią historyczną. Choć wykończone są innymi materiałami, inna jest wielkość okien i ich podziały, to ich rytm został zachowany. Nowa część wpisuje się w rozstaw okien zlokalizowanych w zabytkowej części, oferując jednak duże przeszklenia i widok na stare miasto w Krakowie i okalający je park Planty.

Stary budynek był najniższą kamienicą w ciągu całej ulicy. Nowa część płynnie wpisuje się pomiędzy istniejące budynki. Z jednej strony uzupełnia wyrwę, pustkę w tej części miasta. Z drugiej strony nie dominuje i nie przytłacza istniejących zabytków.

gertrudy gertrudy gertrudy gertrudy gertrudy gertrudy gertrudy