Dom na Olszy

typ: jednorodzinny

realizacja: 2022

lokalizacja: Kraków, PL

status: zrealizowany

powierzchnia: 307 mkw


Budynek został wybudowany w ścisłym centrum Krakowa, w odległości 3km od starego miasta, w oparciu o prefabrykowane elementy z suszonego komorowo drewna, wełny mineralnej i włoknowo-cementowych płyt konstrukcyjnych. Produkcja prefabrykatów odbyła się w hali zlokalizowanej 89km od terenu inwestycji. Wykonawca posiada certyfikaty pozyskiwania drewna z zasadami zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Po montażu elementów gotowych, ściany zewnętrzne budynku zostały dodatkowo pokryte warstwą izolacyjną z wełny skalnej. Jako wykończenie zewnętrzne zastosowano opalane drewno, charakteryzujące się większą ochroną przed promieniowaniem UV, wilgocią i szkodnikami a co ważniejsze, nie wymagające użycia chemii do konserwacji.

Ogrzewanie budynku zostało zaprojektowane w oparciu o pompę powietrzną, w połączeniu z systemem paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku. W budynku zastosowano też wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną w połączeniu z rekuperacją. Lokalizacja inwestycji oraz zapisy MPZP miały znaczący wpływ w doborze instalacji niskoemisyjnych. Powierzchnia działki uniemożliwia zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła a badania geologiczne nie pozwoliły na montaż pionowych wymienników. Moc i liczba paneli fotowoltaicznych została dopasowana do powierzchni dachu ograniczonej maksymalną powierzchnią zabudowy.

Projektem domu w Krakowie staraliśmy się wyjść naprzeciw stereotypom i poglądom, jakoby budownictwo jednorodzinne w oparciu o technologie w konstrukcji drewnianej pasowało tylko w rejonach podmiejskich i kojarzone było głównie z domami letniskowymi. Założeniem architektonicznym było nie tylko postawienie na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, ale opakowanie tego w atrakcyjną, współczesną formę. Dom drewniany nie musi być kojarzony z dachami dwuspadowymi i tradycyjnymi oknami, ale może posiadać płaski dach i wielkie narożne przeszklenia tworzące budynek na miarę XXI wieku.

D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse D13woodenHouse