RYNEK KROWODERSKI

typ: przestrzeń publiczna

realizacja: 2019

lokalizacja: Kraków, PL

status: koncepcja

powierzchnia: 10 000 mkw


Wraz ze zbliżającą się końcówką prac przy ul. Królewskiej, postanowiliśmy zaproponować koncepcję przebudowy Rynku Krowoderskiego. Wielokrotnie były podejmowane próby zagospodarowania tego terenu, jednak żadna z wcześniejszych koncepcji nie zyskała wystarczającej aprobaty zainteresowanych. A jest to jedno z ciekawszych wnętrz urbanistycznych w Krakowie, otoczone wyjątkowo (jak na krakowskie warunki) wysokimi budynkami. Ścierają się tu też z pozoru trudne do pogodzenia interesy. Z jednej strony mieszkańcy, którzy chcieliby zyskać ładną przestrzeń publiczną z elementami zieleni, ławkami, latarniami, miejsce tymczasowych imprez. Z drugiej strony Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast", która na mocy wieczystej dzierżawy chciałaby mieć możliwość czerpania zysków z tego terenu.

Nasza propozycja wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Z jednej strony mamy część komercyjną:

• podziemny, 2 kondygnacyjny parking, na którym pomieści się 120 aut,

• lokal usługowy na kondygnacji -1 o powierzchni 2000 mkw., dostępny od strony ul. Kijowskiej (oraz windą od strony ul. Królewskiej) z wydzielonym w garażu podjazdem technicznym,

• lokal usługowy na poziomie 0, o powierzchni 700 mkw., dostępny bezpośrednio z ul. Królewskiej.

Z drugiej strony jest ogólnodostępny plac, którego wzniesienia i doliny tworzą enklawy przystosowane do różnych aktywności mieszkańców.

W części zachodniej, najbliżej ul. Kijowskiej, znajduje się plac (scena) z trybuną, gdzie możliwe jest organizowanie niewielkich koncertów, wydarzeń kulturalnych (np. teatry uliczne) a na co dzień jest to punkt spotkań i "poczekalnia" przy węźle komunikacyjnym. W części centralnej (przy zachowanej wierzbie) znajduje się strefa wydzielona od ulic i ruchu miejskiego. Poziomice placu, będące jednocześnie siedziskami, dają możliwość spokojnej rozmowy i relaksu w cieniu drzew. W części zachodniej znajduje się duży, zadaszony parking rowerowy, wjazd do garażu podziemnego oraz otwarta przestrzeń placu łagodnie opadająca w kierunku skrzyżowania ul. Królewskiej z Racławicką. Plac jest także powiązany komunikacyjnie z pasażem biegnącym wzdłuż lokali usługowych, zapewniając bezproblemowy dostęp zarówno z istniejącego podwyższenia bliżej ul. Racławickiej jak i z poziomu terenu po stronie zachodniej. Na dachu zamontowano fontannę w formie podświetlanych dysz wodnych.

rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski rynek_krowoderski